Što je SEQ polje? I zašto ga uopće koristiti kad već postoji lista s više razina (Multilevel list)? Pa recimo da u vašem dokumentu imate različite, međusobno neovisne liste, koje se protežu kroz čitavi dokument, a ne želite pobrkati automatsku numeraciju.
Baratanje s različitim listama korištenjem Multilevel list je nezgodno, i teško je pratiti što pripada kojoj listi. Lista kreirana pomoću SEQ polja rješava to na vrlo elegantan način. Dodatna prednost ovakve numeracije je što se može umetati bilo gdje u tekst (inline), a ne samo na početku retka, kao što je slučaj kod klasične numeracije.
Struktura SEQ polja
Kao i sva druga polja (Fields) u Wordu, SEQ polje umećemo na jedan od dva načina:
- Insert > Quick Parts > Field…, pa u dijaloškom prozoru pronađete željeno polje, te klikom na Options odaberete argumente koji su dostupni za navedeno polje
- Tipkovničkom kraticom Ctrl + F9, pa upišete polje željeno polje s tipkovnice, s eventualno potrebnim argumentima
Jednom umetnuto polje je defaultno prikazano sa sivom pozadinom kad ga označite. Ako želite vidjeti kôd polja, to možete napraviti tipkovničkom kraticom Shift + F9.
Napomena: kôd polja nije moguće ubaciti direktno Copy-Paste metodom. Slijedite jedan od dva gore navedena načina prilikom kreiranja svakog novog polja
Struktura SEQ polja je sljedeća:
{ SEQ Identifikator [Knjiška_oznaka] [Prekidači] }
- SEQ – naziv polja je uvijek na prvom mjestu. Naziv nije case-sensitive (ne ovisi je li pisan velikim ili malim slovima
- Identifikator – obavezan član, koji definira naziv liste. Možete koristiti gotovo sve znakove, osim razmaka, za definiranje naziva. Dobra je praksa povezati naziv s onim što lista opisuje.
- Knjiška_oznaka – opcionalan član. Može se koristiti za referenciranje liste unutar ostatka dokumenta.
- Prekidači (opcije) – opcionalni članovi, obavezno započinju s “\” znakom. Može ih se dodati više unutar jednog polja. SEQ polje ima sljedeće prekidače:
- \c – ponavlja najbližeg prethodnika liste, i ne inkrementira (povećava) na sljedeći broj u sekvenci. Najčešće se koristi u podnožju/zaglavlju za ponavljanje vrijednosti na toj stranici
- \h – inkrementira broj, ali ga ne prikazuje. Može se koristiti za preskakanje broja u sekvenci
- \n – nije nužno, jer ovo je standardna postavka SEQ polja
- \r n – resetira, ili mijenja sekvencu na definirani broj n
- \s n – resetira sekvencu na Heading razinu koja slijedi “s”. Na primjer { SEQ niz \s 2 } započinje numeraciju sa stilom Heading 2
Dodatno formatiranje broja
SEQ polja nisu ograničena samo na arapske brojeve. Dodavanjem dodatnih parametara u kôd polja, moguće je tako koristiti rimske brojeve, abecedu. Postoji niz ugrađenih stilova za formatiranje numeracije. Za specificiranje, potrebno je na kraj polja dodati prekidač \*, te nakon toga jedan od definiranih stilova:
- Arabic – defaultno, arapski brojevi: 1, 2, 3,…
- alphabetic – abecedno, mala slova: a, b, c,…
- ALPHABETIC – abecedno, velika slova: A, B, C,…
- roman – rimski, mala slova: i, ii, iii,…
- ROMAN – rimski, velika slova: I, II, III,…
- Ordinal – redni brojevi, koristi podešenja jezika: 1st, 2nd, 3rd za engleski jezik, 1., 2., 3. za hrvatski jezik
Primjer kôda SEQ polja s velikim rimskim brojevima:
{ SEQ lista \* ROMAN }
Ukoliko želite, (iz nekog neobičnog razloga) svaki član SEQ liste može imati drugačije formatiranje broja.
Osim ugrađenih, moguće je definirati i vlastiti format, korištenjem \# prekidača. Npr. ako želim da mi se broj liste uvijek sastoji od tri znamenke, a da nedostajuće znamenke popunim nulama, to mogu napraviti sljedećim kôdom:
{SEQ lista \# 000}
Više o ugrađenim i korisnički definiranim stilovima numeracije možete vidjeti na linku.
Osnovni primjer liste s SEQ poljima
Najjednostavniji primjer korištenja SEQ polja je prikazan u sljedećoj tablici
Kod SEQ polja | Prikazani tekst |
{ SEQ lista1}. Prvi član prve liste | 1. Prvi član prve liste |
{ SEQ lista1}. Drugi član prve liste | 2. Drugi član prve liste |
{ SEQ lista1}. Treći član prve liste | 3. Treći član prve liste |
{ SEQ lista2}. Prvi član druge liste | 1. Prvi član druge liste |
{ SEQ lista2}. Drugi član druge liste | 2. Drugi član druge liste |
{ SEQ lista1}. Četvrti član prve liste | 4. Četvrti član prve liste |
{ SEQ lista2}. Treći član druge liste | 3. Treći član druge liste |
Prikazana je definicija dvije neovisne SEQ liste. Prva lista ima identifikator “lista1”, druga lista ima identifikator “lista2”. Svaka nova instanca SEQ člana s istim identifikatorom inkrementira broj. SEQ liste s različitim identifikatorima ne utječu jedna na drugu, neovisno o mjestu umetanja.
Primjer liste sa SEQ poljima u tablici koja dinamički ažurira ukupan broj redaka
Recimo da imate tablicu kojoj ne znate konačan broj redaka, a željeli biste imati numeraciju oblika trenutni_redak/ukupni_broj_redaka, kao u sljedećoj tablici.
1/3 | Stavka 1 |
2/3 | Stavka 2 |
3/3 | Stavka 3 |
Naravno, tri retka nisu problem, lako je ubaciti četvrti, i ručno izmijeniti ukupan broj redaka u svakoj ćeliji. Međutim, što ako imate puno više redaka, gdje morate povremeno dodavati, a kasnije i brisati pojedine retke. Ako imate točno ovaj specifičan problem, sreća vam se nasmiješila 🙂, jer ste nekako nabasali na moj blog. Pokazat ću vam kako to riješiti.
U prvi redak unesite SEQ polje s željenim identifikatorom, npr. lista_tablice, na način kako je prethodno opisano.
Na zadnji redak tablice unesite polje s naredbom COUNT ćemo dinamički izračunati broj redaka u tablici.
- Tipkovničkom kraticom Ctrl + F9 otvorite novo polje (prikazat će se zagrade { })
- Unutar zagrada upišite (ili zalijepite): =COUNT(ABOVE)
- Naredba COUNT broji sve retke, uključujući i prazne, a ne broji svoj redak. Zbog toga ćete možda morati korigirati vrijednost COUNT iznosa
- Ukoliko nemate zaglavni redak, kao u gornjem primjeru, morat ćete dodati 1 na rezultat naredbe, pa unutar zagrada treba pisati =COUNT(ABOVE)+1.
- Ukoliko imate točno jedan zaglavni redak, ne trebate ništa mijenjati
- Ukoliko imate dva zaglavna retka (ili bilo koja druga retka koja ne želite brojiti), od iznosa treba oduzeti 1, pa unutar zagrada treba pisati =COUNT(ABOVE)-1
Sada je potrebno umetnuti Bookmark na ukupan zbroj redaka: označite samo COUNT polje, pa na Edit > Bookmark, unesite novi Bookmark, s nazivom broj_redaka.
Nakon toga se vratite u prvi redak, dodajte “/” ili drugi željeni separator, te unesite novo polje na sljedeći način:
- Tipkovničkom kraticom Ctrl + F9 otvorite novo polje (prikazat će se zagrade { })
- Unutar zagrada upišite (ili zalijepite): REF broj_redaka (naziv Bookmarka koji ste ranije definirali)
Sada možete kopirati sadržaj prve ćelije prvog retka i zalijepiti u ostatak tablice, osim naravno posljednjeg retka. U njemu mora ostati definirana referenca na COUNT, da bi lista radila.
Ovako kreiranoj tablici možete lako mijenjati, brisati, dodavati broj stupaca, te s tipkom F9 osvježiti numeraciju pojedinog retka i ukupan broj redaka.
Znam da je ovo sve skupa možda prekomplicirano, ako prvi put baratate poljima. Na linku ispod možete skinuti .docx datoteku s ovako složenom numeracijom, za testiranje i eksperimentiranje.