Uloga fonta u definiranju izgleda dokumenta

Fontovi su jedan od najvažnijih elemenata tipografije. Najbrži i najlakši način za podizanje razine profesionalnosti je korištenje profesionalnih fontova. Font predstavlja datoteku na računalu s informacijama koje definiraju oblik slova, razmake između riječi, posebne znakove, kerning i drugo. Svako moderno računalo dolazi sa sistemskim fontovima, koje možete koristiti u vašim programima, uključujući Word.

Popis svih fontova instaliranih na računalu možete pronaći u Control Panel > Appearance and Personalization > Fonts

Dvostrukim klikom na datoteku možete vidjeti pregled tog fonta, s prikazom svih slova, brojki i nekih češće korištenih znakova.
Neki od fontova sadrže više datoteka, što znači da podržavaju više različitih stilova. Npr. Segoe UI sadrži varijante poput Black, Light, Semibold i druge. Za instalaciju novog fonta, datoteku željenog fonta jednostavno odvučete u ovaj prozor.

Osnovno o fontu

Za početak, fontovi imaju fascinantnu povijest koja seže od klinastog pisma u Mezopotamiji, preko stroja stanovitog gospodina Gutenberga, pa sve do suvremenih računalnih sustava. Iznenađujuće je koliko truda i znanja je potrebno za stvaranje jednog funkcionalnog fonta. Ako vas imalo zanima ova tema, preporučujem ovaj filmić od 30 minuta.

Dvije su osnovne vrste fontova:

  • serif
  • sans-serif

“Serif” označava ukrase na završetku slova ili simbola, kao što možete vidjeti na primjeru Times New Roman fonta:

Primjeri serif fontova dostupnih u Windowsima su: Times New Roman, Garamond, Book Antiqua, Calisto MT. Serif fontovi su staromodni, tradicionalni. U praktičnom smislu, smatra se da su serif fontovi čitljiviji kod printa

S druge strane, “sans-serif” označava fontove bez serifa (sans na francuskom znači bez). Primjeri sistemskih sans-serif fontova su Arial, Gill sans, Segoe UI, Franklin Gothic.

Sans-serif fontovi se uglavnom percipiraju kao moderni, često se koriste u korisničkim sučeljima računalnih programa.. Ovakvi fontovi su čitljiviji na ekranima, čak i u uvjetima niske rezolucije ekrana. Također, često se primjenjuju na prometnim znakovima, uličnim reklamama, na zemljovidima i općenito kod manjih količina teksta.

Dijaloški prozor Font u Wordu

Za oblikovanje fonta, označite dio teksta

Do dijaloškog prozora za oblikovanje fonta možete doći desnim klikom bilo gdje na dokumentu, te klikom na Font u padajućem izborniku. Prikazat će se sljedeći dijaloški prozor:

Osnovna podešenja

Unutar dijaloškog prozora možete odabrati željeni font i veličinu. Za naglašavanje dijelova teksta Word nudi nekoliko opcija:

  • podebljanje (Ctrl + B)
  • kurziv (Ctrl + I)
  • podcrtavanje (Ctrl + U)
  • boje
  • all caps
  • small caps

Bold, italic, underline preporuke

Kao tipično pravilo, za naglašavanje nemojte koristiti kombinaciju ovih efekata. Koristite podebljanje ili kurziv. Tipično, tekst s ovim efektima je nešto teži za čitanje, stoga ih nemojte koristiti za čitave rečenice ili paragrafe. Ako je sve bitno, ništa nije bitno. Za slučaj da baš trebate naglasiti čitav paragraf, bolje je koristiti okvir, uvlaku, ili veći razmak ispred i iza paragrafa.

Profesionalni fontovi imaju više stupnjeva gradacije između običnog i bold teksta. To uključuje i neke sistemske fontove. Segoe UI font tako dolazi u varijantama Light, Semilight, Regular, Semibold, Bold i Black. Vizualnu razliku između fontova možete vidjeti na slici:

Ovakvi fontovi nude puno veći izbor u traženju kompromisa između čitljivosti i isticanja teksta.

Tekst pisan kurzivom se tipično manje ističe od teksta pisanog zadebljano.

Ako koristite neki od sans serif fontova, morate uzeti u obzir da se kurziv u njima najčešće postiže laganim naginjanjem osnovnih znakova. U praksi to znači da se takav tekst slabo ističe u dokumentu. Kod većine serif fontova, kurziv je zapravo potpuno novi znak kojeg je dizajner izradio. Na taj način dolazi do većeg kontrasta između okolnog teksta. Najbolje ćete to vidjeti na primjeru:

Razlika kod sans serif fonta je previše suptilna. Ako koristite sans serif fontove, preporučam vam korištenje različitih razine zadebljanja za postizanje slabijeg i jačeg naglasaka. S druge strane, kod serif fontova, možete koristiti kurziv za slabiji naglasak, zadebljanje za jači naglasak. Word ima ugrađene stilove za tu namjenu: Subtle Emphasis, Emphasis i Intense Emphasis. U slučaju da vaš dokument traži više razina naglašavanja, savjetujem vam da gore navedene smjernice ugradite upravo u ove stilove.

Podcrtavanje kao dekoracija teksta je ostavština iz doba pisaćih strojeva. Tada je to bio jedini način za naglašavanje teksta – prvo bi se otipkao tekst, a potom bi se glava stroja vratila na početak reda, te bi se upisao underscore znak na mjestu slova koja se naglašavaju. Danas je to zastarjelo, te bi po mom sudu trebalo izbjegavati. Word se ne slaže s time i nudi mnoštvo opcija: možete mijenjati vrstu crte (crtkano, valovito), pa čak i njezinu boju. Moja preporuka – ništa od toga vam ne treba.

Jedina iznimka za podcrtavanje teksta su linkovi na web-stranicama. Korištenjem interneta, svi smo dobro istrenirani za prepoznavanje podcrtanog teksta kao linka. Čak je i zbunjujuće ako naletim na podcrtani tekst na internetu, a ne mogu kliknuti na njega. Za takve situacije koristite običnu crtu, iste boje kao i okolni tekst.

Isticanje teksta bojom

Boje i kombiniranje boja u grafičkom dizajnu su iznimno složene teme. Danas čak možete imati i doktorat iz teorije boja i percepcije svjetlosti (ne u Hrvatskoj). Neću se pretvarati da znam nešto puno o ovoj temi. Podijelit ću par smjernica s kojima ne možete (previše pogriješiti).

Za tijelo teksta u dokumentu koji se ispisuje koristite isključivo crnu boju. Za naglašavanje pojedine riječi unutar tijela teksta tipično je bolje koristiti podebljanje umjesto neke druge boje. U slučaju kad koristite boju za naglašavanje pojedine riječi, čitatelj je lako može zamijeniti s linkom na web-stranici.

Kada onda uopće koristiti boje? Najbolje je pogledati jedan primjer profesionalno izrađenog dokumenta, koji je prava vizualna poslastica: Hermés finance. Radi se o godišnjem financijskom izvještaju velike francuske tvrtke Hermés. Malo provrtite dokument, posebno se fokusirajte na upotrebu boja u tekstu i grafovima.

Što možemo naučiti iz dokumenta? Logo tvrtke je narančaste boje; to je jedina boja osim crne i nijansi sivih koja se pojavljuje unutar teksta. Boja se koristi u naslovima i podnaslovima, kod točki nabrajanja (vertikalno nabrajanje), za označavanje headera u tablicama, za linije tablica i za grafove.

Ako želite koristiti boje u dokumentu, držite se ovih smjernica – koristite boju loga vaše organizacije, i primijenite je na glavne naslove, tablice, i grafove, ne puno više od toga. Zapamtite, ako je sve obojano, ništa nije istaknuto. Ako je sve važno, ništa se ne ističe.

Velika slova

Dodatne opcije za naglašavanje teksta su All caps i Small caps. All caps su klasična velika slova, koja možete postići s uključenom Caps Lock tipkom. Uključenjem All caps funkcije sva slova se pišu veliko, bez obzira jeste li zaboravili uključiti Caps Lock. Možda se pitate, zašto nam ovo uopće treba? Recimo da želite definirati stil naslov poglavlja, i želite da bude uvijek pisan velikim slovom. S ovom opcijom uključenom, osigurana je konzistentnost na razini čitavog dokumenta. Također, ako kasnije odlučite da vam više odgovaraju mala slova, samo uklonite kvačicu.

Pripazite da ne pretjerujete s velikim slovima. Za naslov poglavlja ili potpoglavlja, kraćih od jednog retka nema problema. Međutim, AKO JE REČENICA, ILI PARAGRAF ČITAVA PISANA VELIKIM SLOVIMA, UNOSITE NERVOZU ČITATELJU, KOJI ĆE JEDVA ČEKATI DA PRIJEĐE (ILI PRESKOČI) TAJ DIO TEKSTA I UOPĆE GA NEĆE PROČITATI S PAŽNJOM, IAKO JE VAŠA NAMJERA BILA DA ČITATELJ POSEBNU PAŽNJU PRIDIJELI TOM DIJELU TEKSTA. VELIKA JE VJEROJATNOST DA BAŠ I NE UŽIVATE ČITAJUĆI OVAJ TEKST. A DA NE SPOMINJEMO KAKO SE VELIKI TEKST U PISANOJ KOMUNIKACIJI INTERPRETIRA KAO VIKANJE!

Small caps je još jedna zanimljiva opcija za dekoraciju teksta. Small caps su znakovi koji izgledom sliče na velika slova, ali su smanjene visine i širine, kako bi se lakše uklopili u okolni tekst. Primjer možete vidjeti na slici:

Kod profesionalnih fontova, svako slovo ima ručno razrađenu varijantu. Za sistemske fontove to ne vrijedi; Word automatski skalira velika slova na visinu malih slova. Skaliranjem se gubi nešto na debljini linija, što uzrokuje da ovakva slova izgledaju pomalo neproporcionalno. Ništa strašno, no nešto što ipak neće zadovoljiti pravi grafičke dizajnere. Ipak, mislim da ova opcija nije sasvim beskorisna.

Neproporcionalnost slova možete korigirati mijenjanjem razmaka između slova, kao i variranjem debljine (npr. okolni tekst je Regular, small caps tekst ima je Semibold). Što se tiče upotrebe, vrijedi isto kao i za All caps slova: koristite ih povremeno, nikako za čitave paragrafe.

Ako koristite Small caps ili All caps za pojedini stil, dobro je umetnuti i malo razmaka između pojedinih slova. I ne, to ne radite pomoću Space tipke između svakog slova. U kartici Advanced postoje Character Spacing podešenja, koja ću obraditi u nastavku.

Ostale dekoracije na fontovima

Osim svih gore navedenih, u dijaloškom prozoru možete primijetiti i još neke opcije:

  • strikethrough
  • double strikethrough
  • superscript
  • subscript

Ova podešenja nemojte ugrađivati unutar stilova. Strikethrough i double strikethrough su križanja teksta. Njihova namjena je u reviziji dokumenta, kad pregledavate nečiji tuđi dokument i sugerirate izmjene. Konačni dokument nikad ne bi trebao sadržavati precrtani tekst. Iznimka je eventualno kod pisanja beletristike. Tada možete upotrijebiti precrtavanje kao oblik unutarnjeg monologa nekog lika, autocenzure, za šaljivi efekt i slično.

Osim precrtavanja, za potrebe revizije dokumenata možete koristiti i text highlight (marker). On nije dostupan u ovom dijaloškom prozoru, već u Home alatnoj traci:

Osim žute, možete odabrati i druge boje markera.

Superscript i subscript označavaju umanjeni tekst iznad i ispod osnovne linije. Koristi se za kemijske formule, potencije, npr. H₂O, m³ i slično. Međutim, postoji problem kod korištenja ovih funkcija. Word ih smatra dijelom stila, ne teksta. To znači da kopiranje teksta koji sadrži ovakva podešenja između Word dokumenata možda neće zadržati eksponente i indekse, već ih može pretvoriti u obične brojke H₂O -> H2O. To sigurno vrijedi za kopiranje iz Worda u Excel.

Za slučaj da trebate koristiti eksponente i indekse, preporučam vam korištenje posebnih znakova. Na linku možete pronaći popis podržanih Unicode znakova. Podržani su sve arapski brojevi, neka slova i znakovi. Ovako napisan tekst možete kopirati i lijepiti između različitih aplikacija, uz sigurno zadržavanje eksponenata i indeksa.

Napredna podešenja

Ako kliknete na Advanced karticu dijaloškog prozora za font prikazat će vam se sljedeći prozor:

Advanced kartica Font dijaloškog prozora nudi sljedeća podešenja:

  • skaliranje
  • razmak između slova
  • vertikalan položaj slova
  • kerning
  • OpenType značajke

Skaliranje podrazumijeva horizontalno širenje ili skupljanje riječi, uključujući i razmake među slovima. Ako ćete koristiti ovu funkciju, koristite je vrlo suptilno, u rasponu od maksimalno 10% od osnovne veličine. Sve izvan toga izgleda poprilično ružno. Jedna od mogućih primjena skaliranja je za smještanje teksta unutar jednog retka unutar tablice. Primjerice, otipkali ste tekst, a jedno do dva slova su prebačena u sljedeći red. U tom slučaju unutar Scale unesite željenu vrijednost. Niste ograničeni samo na ponuđene vrijednosti; možete utipkati proizvoljnu vrijednost.

Spacing definira razmak između slova unutar riječi, uz zadržavanje širine slova. Ova opcija je puno korisnija od skaliranja. Njezina glavna namjena je povećavanje čitljivosti teksta. Prvenstveno se to odnosi na naslove i podnaslove pisane velikim ili small caps slovima. Preporuka je da koristite od 5-10% povećani razmak. Ako koristite font veličine 12pt, to znači da je donja granica 12 × 0,05 = 0,6, a gornja 12 × 0,1 = 1,2

Position vam nudi vertikalan pomak teksta u odnosu na temeljnu liniju. Možete to zamisliti kao subscript i superscript s većom mogućnošću pomicanja teksta. U pravilu, ovo je vrlo rijetko korisna funkcija, koja omogućuje “šaljive” efekte poput sljedećeg:

Kerning je prilagodba širine između pojedinih parova slova, kako bi se postigao bolje vizualno spajanje slova. Ovo podešenje je definirano na razini fonta; dizajner fonta definira kerning za stotine parova znakova. Najlakše to možete vidjeti u kombinaciji slova A i V:

Preporučam vam da uvijek koristite kerning. Dakle, na razini svih stilova kliknite kvačicu Kerning for fonts i upišite najmanju veličinu fonta koju imate u dokumentu.

Sada i vi možete prepoznati loš kerning. Nema na čemu!

OpenType značajke fonta

OpenType je format za fontove kojeg su zajedno definirali Microsoft i Adobe u 90-im godinama. Unutar njega su standardizirane značajke koje detaljno opisuju tipografiju i neke dodatne mogućnosti. Ovakvi fontovi su kompatibilni između različitih platformi (npr. Macintosh i Windows), te nude korisnicima pristup nekim specifičnim značajkama kao što su:

  • ligature
  • razmak između brojki (tabular-proportional)
  • oblici brojki (lining-oldstyle)
  • stilistički setovi

Ligature predstavljaju posebne znakove koji se umeću kada postoji neželjena kolizija između para znakova. Najčešći je primjer kombinacija slova “f” i “j”. U nastavku možete vidjeti što kako izgleda Times New Roman s uključenim ligaturama i bez njih.

Proportional brojke zapravo odgovaraju kerningu kod slova, izjednačavanjem bjelina između pojedinih znakova. Primjerice, brojka “1 i brojka “0” ne zauzimaju jednaku širinu. Samim time, prikladnije su za prikazivanje unutar teksta. Podržava li vaš font proporcionalna slova, najlakše možete vidjeti ako otipkate nekoliko jedinica u jednom retku i isti broj nula u drugom.

Lijevo je prikazan font Arial s uključenim proporcionalnim brojkama; desno s tabularnim brojkama.

Tabularne brojke, kako samo ime kaže, prikladnije su za korištenje unutar tablica. Kod tabularnih brojki, širina koje zauzima svaka brojka je jednaka. Time se omogućuje lakši pregled i usporedba brojčanih vrijednosti. Ukoliko koristite decimalne brojke u tablicama, svakako koristite i decimalni tabulator. Na taj način postižete smještaj decimalnih točaka točno jednu ispod druge, neovisno o broju znamenki i decimalnih mjesta.

Oldstyle brojke možete zamisliti kao “male brojke”, nasuprot “velikim brojkama” lining stila. Zbog toga se lakše uklapaju unutar teksta, i vizualno se bolje sparuju sa “small caps” slovima. Oldstyle brojke mogu se kombinirati i s tabular-proportional svojstvima.

I posljednje, stilistički setovi. Ideja iza njih je da dizajner može definirati različiti izgled pojedinog slova ili znaka unutar istog fonta. Primjerice za font Calibri, postoje različiti stilovi koji definiraju izgled slova “g”. Lijevo je prikazan defaultni stilistički set, a desno je stilistički set broj 4.

Kombiniranje različitih fontova

U većini primjena, dovoljno je koristiti samo jedan font za čitav dokument. Diferenciranje naslova, teksta, podnožja i drugih dijelova teksta možete postići mijenjanjem veličine slova, korištenjem velikih (ili small caps) slova, kurzivom i zadebljanim tekstom.

Ipak, možete postići zanimljiv izgled ako koristite primjerice serif font za glavni tekst, a sans-serif za naslove, podnaslove i tekst u zaglavlju/podnožju. Zadržite se na dva do tri različita fonta. Više od toga je teško vizualno ukomponirati ukoliko niste grafički dizajner. Ako slučajno jeste grafički dizajner, pošaljite mi mail s kritikama na ove moje postove u kojima dijelim savjete za vizualno uređenje dokumenta..

Komercijalni fontovi

Na internetu možete pronaći mnoštvo besplatnih, ali i profesionalnih fontova, ovisno o vašim potrebama. Kupnja pravog profesionalnog fonta je najlakši način za popravljanje izgleda vašeg dokumenta. Jedna od stranica na kojoj možete pronaći profesionalne fontove je myfonts.com. Cijene iznose tipično 20€ za pojedinačni font. Kompletne familije fontova s desetak različitih stilova možete već od 100€.

Možda vam se čini suludo plaćati font uz sve već dostupne besplatne varijante, ali ako ste ozbiljni u vezi tipografije, to je najjednostavniji način za unaprjeđenje izgleda vaših dokumenata. Također, jednom kupljen font možete koristiti neovisno o operacijskom sustavu, nije vam potrebna nikakva podrška, plaćanje novih verzija ili slično. Samo instalirate datoteku s fontom na računalo i on postaje dostupan za korištenje u Wordu i drugim programima.

Komentiraj

Verified by MonsterInsights