Numeriranje stranica – sve varijante objašnjene

Jedan od najčešćih problema u radu s Wordom je postizanje urednog numeriranja stranica. Ono što je naizgled banalan problem lako se zakomplicira kad se u priču uključe sekcije. U ovom postu ću nastojati pokriti svaku moguću varijantu brojanja stranica, koje bi vam mogle zatrebati.

Numeriranje stranica u formatu “1 do n”

Najjednostavnija varijanta numeriranja stranica je jednostavno kontinuirano numeriranje. Brojeve stranice je moguće umetnuti na bilo koje mjesto u dokumentu, pa čak i na marginama, ali najbolja je praksa umetnuti ih u zaglavlje ili podnožje stranice.

Broj stranice se umeće na sljedeći način: Insert > Header & Footer > Page Number > Top of the page (ili Bottom of the page). Sada je u dokumentu prisutan broj stranice, koji se automatski povećava za svaku stranicu.

Alternativno, može izravno upisati kôd polja. Tipkovničkom kombinacijom Ctrl + F9 umetnite polje i unutar zagrada { } upišite PAGE. S tipkom F9 osvježite polje i imate osnovnu numeraciju stranice.

Numeriranje stranica u formatu “1/n do n/n”

Ukoliko trebate ukupan broj stranica u dokumentu, Word ima predefiniran Autotext u formatu “Page X of Y”. Do njega dolazite preko alatne trake Header & Footer Tools > Page Number > Bottom of Page > Page X of Y > Bold number 3, kao što je prikazano na slici:

Sada je samo potrebno prilagoditi polje vašim potrebama. Na primjer, izbrišite “Page” i “of”, te umjesto toga utipkajte “Stranica” i “od”. Važno je samo da ne izbrišete polja s brojevima

Alternativno, možete upisati kôdove polja. Potrebna su nam dva polja; jedno za praćenje trenutne stranice, a drugo za ukupan broj stranica. Kao i u prethodnom primjeru, za brojanje stranice tipkovničkom kombinacijom Ctrl + F9 umetnite polje i unutar zagrada { } upišite PAGE. Za ukupan broj stranica unesite novo polje, (ponovo Ctrl + F9) i unutar zagrada { } upišite NUMPAGES.

S F9 osvježite polja i eventualno dodajte još potrebnu dekoraciju kao običan tekst (npr. kosa crta “/” između polja PAGE i NUMPAGES).

Zasebno numeriranje stranica za svaku sekciju

Kompleksniji dokumenti gotovo uvijek su strukturirani pomoću sekcija. Neovisno brojanje stranica u svakoj sekciji možete postići na sljedeći način:

  • Umetnite broj stranice u podnožju (ili zaglavlju) na jedan od dva prethodno opisana načina (Insert > Header & Footer > Page Number > Top of the page , ili umetnite polje {PAGE}).
  • U podnožju sekcije kliknite desnom tipkom miša na broj stranice > Format Page numbers, čime se otvara sljedeći dijaloški prozor:

  • Umjesto Continue from previous section odaberite opciju Start at i upišite 1. Dodatno, možete promijeniti stil numeracije (rimski, abecedno) iz padajućeg izbornika Number format.
  • S privremene alatne trake Header & Footer Tools > Design > Next naredbom možete “šetati” između podnožja različitih sekcija. Kliknite na Next i u sljedećoj sekciji ponovo promijenite početnu vrijednost Page numbering u 1
  • Ponovite za sve sekcije unutar dokumenta

Zasebno numeriranje stranica za svaku sekciju u formatu “1/n do n/n”

Što ako želite imati ukupan broj stranica u svakom poglavlju, odnosno za svaku sekciju? Potrebno je samo malo izmijeniti numeraciju opisanu u prethodnom poglavlju.

Dakle, u podnožje stranice utipkajte “/” nakon polja {PAGE} i umetnite novo polje s Ctrl + F9. Unutar zagrada { } upišite SECTIONPAGES. Kao što možete pretpostaviti, ovo polje prikazuje ukupan broj stranica unutar pojedine sekcije.

Sada bi vaš dokument trebao sadržavati broj stranice i ukupan broj stranica za svaku sekciju. Nakon umetanja novog Section break prijeloma, ukupan broj stranica u sekciji se resetira i započinje brojanje od prve stranice.

Ukoliko trenutni broj stranice ne počinje od 1 nakon umetanja nove sekcije, potrebno je ručno resetirati brojanje. To radite desnom tipkom miša na broj stranice > Format Page numbers > Continue from previous section, gdje odaberete opciju Start at i upišete 1.

Numeriranje stranica u poglavlju koje sadrži više sekcija

Tipična struktura nekog dokumenta je takva da je svako poglavlje smješteno u vlastitu sekciju. Međutim, u nekim situacijama nije moguće tako organizirati dokument. Na primjer, ako unutar poglavlja trebate ubaciti jedan list pejzažno (landscape), potrebno je ubaciti dodatni section break.

Zašto je to problem? Zato što polje SECTIONPAGES broji stranice samo unutar jedne sekcije. Umetanjem dodatne sekcije unutar poglavlja, brojanje stranica više ne funkcionira.

Rješenje za to se krije u knjiškim oznakama (Bookmarks). Knjiške oznake su nevidljive oznake unutar dokumenta. Koristan su alat koji služi uglavnom za referenciranje nekog dijela teksta unutar dokumenta.

U našem slučaju potrebno je ubaciti knjišku oznaku na zadnju stranicu. To radite tako što kursor smjestite na kraj dokumenta, te kliknete na Insert > Bookmarks. Unutar dijaloškog prozora unesete naziv i kliknete na Add. U dokumentu se vizualno ništa neće promijeniti, ali vaš dokument sada sadrži knjišku oznaku.

Nakon toga je potrebno umetnuti novo polje – PAGEREF u podnožje dokumenta, na mjesto ukupnog broja stranica. Poznatom tipkovničkom kraticom Ctrl + F9 umetnemo polje i unutar zagrada { } upisujemo PAGEREF naziv_bookmarka. Naziv_bookmarka je potrebno zamijeniti s nazivom koji smo definirali ranije.

Polje PAGEREF vraća broj stranice na kojem je umetnuta knjiška oznaka. Kada se umetne nova stranica bilo gdje u poglavlju, automatski se povećava i ažurira na svim stranicama u poglavlju. Na taj način smo izbjegli ograničenje SECTIONPAGES polja.

Bitno je još naglasiti da footer iz ovog poglavlja ne smije biti povezan sa prethodnim ili slijedećim poglavljem. Zbog toga je potrebno isključiti Link to Previous u privremenoj alatnoj traci Header & Footer tools u samom poglavlju sa knjiškim oznakama, kao i u sljedećem poglavlju.

Napomena: PAGE, NUMPAGES i SECTIONPAGES polja možete dodatno formatirati s prekidačem \* kako je opisano u postu o SEQ poljima.

Verified by MonsterInsights